Tűzgátló ajtó méretek

Hírek - tűzgátló ajtó

Tűzgátló ajtó méretek

A tűzgátló ajtók értékesítése során mindent megelőzően, azok mérete kerül a középpontba. Igen, meglepő, de a tűzgátlási érték vagy a szín másodlagosak az első kérdések során.

A legelső, amit tisztába kell tennünk, hogy a dokumentációkban szereplő méretek nem a szerkezeti méretek, mint az sokan gondolják. A konszignációkon mindig a falnyílásméreteket jelzik, ekkora méreteket kell (kellene) kihagyni a falnyílásokban az abba kerülő tűzgátló ajtó számára. 

A konszignációk méretezése

Sajnálatosan a tervezők egy bizonyos, része ezekben a kérdésekben, finoman szólva alultájékozott. A felújítási projektek során rengetegszer tapasztaljuk, hogy DIN szabványos tűzgátló ajtók vannak betervezve, holott szinte bizonyos, a 30-40 évvel ezelőtti épületekben kizárólag magyar MSZ méretezésűek a falnyílások. Természetesen, minden konszignáción megtalálható a „méretek a helyszínen ellenőrizendőek” de az árajánlatokat ugye a kivitelezés előtt szeretik megkapni a kivitelezők. Dilemma, hogy a terveknek megfelelően, vagy olyan alternatív ajánlatot készítsünk, ahol figyelembe vesszük a projekt végső céljait is, ahol a műszaki megfelelősség mellet a gazdasági megfelelősség is döntő szerepet játszik.

Ennek tudatában, általánosságban az MSZ méretű tűzgátló ajtó termékpalettánkat részesítjük előnyben, hiszen ár-érték arányban, e termékek a legjobbak és így versenyképesebb ajánlatokat tudunk készíteni.

A falnyílások kialakításának fontossága

Érdemes tisztázni, hogy a terven szereplő méretek falnyílásméretek. Ennek megfelelően a gyártók a névleges méreteknél kisebb gyártási méreteket alkalmaznak, így nem kell ennél nagyobb méreteket kialakítani. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy itt az építőipar sajátosságai miatt is van rátartás, de ha mind a tervező, mind a kivitelező megnöveli a méreteket, úgy sok esetben a beépíthetőséget nehezítik meg. Érdemes tudni, hogy a tűzgátló ajtók nagy többségükben másodlagos helyekre, kazánházakba, parkoló szintekre kerülnek, ahová többségükben az L/R tűzgátló ajtók kerülnek betervezésre a költséghatékonyság miatt. Ezen típusok jellemzője, hogy rendkívül kisméretű toktükörrel rendelkeznek. Például a Split tűzgátló ajtó a névleges nyíláshoz képest 32 mm tokkülmérettel rendelkezik, azaz oldalanként 16-16 mm! Ennek tudatában érdemes végiggondolni, hogy egy öntött beton falnyíláson szinte „áteső” ajtó elhelyezése, milyen műszaki problémát jelenthet a telepítő kollégáinknak. Az alábbi videónkban bemutatjuk a Split tűzgátló ajtót, így láthatják annak műszaki sajátosságait.

Szabadnyílás méretezése

Érdemes még néhány mondatban kitérni a falnyílás és a szabad átjárhatóság közötti különbségekre. A tervrajzokon szereplő méretek nem egyeznek meg a szabad átjárhatósági méretekkel. Minden esetben, tisztában kell lennünk avval, hogy a tűzgátló ajtókkal kapcsolatban milyen egyéb műszaki vagy felhasználhatósági paraméterek vannak meghatározva, illetve felhasználó hová helyezi el azokat. Ilyen fontos paraméter a menekülési útvonal. Itt minden esetben le kell lepontosítanunk, hogy mekkora a szabad átjárhatósági méret, melyet meghatároztak, mert minden márka és típus esetén az adott falnyíláshoz vásárolt tűzgátló ajtónak más a szabad átjárhatósági mérete. Függ a tok szerkezetétől pl.: Saroktokos vagy blokktokos kivitel, de fontos még a szárnyak osztása is. Ilyen esetekben mindig érdemes a forgalmazótól műszaki metszetrajzokat kérnünk a vásárlást megelőzően.

Kétszárnyú ajtók méretezése

A kétszárnyú tűzgátló ajtók legfontosabb műszaki paramétere a szárnyak osztása. Ilyen ajtók esetében minden esetben tisztázandó, hogy milyen elvárások vannak az ajtóval szemben. Pontosan milyen funkcióra szánják, és mekkora tárgyakat kívánnak azon átvinni. Miért van ezekre szükség? A legtöbb esetben a konszignáció nem taglalja a szárnyak osztását. Néha annyi az elvárás, hogy 1500x2100 mm. Ebben az esetben leszállíthatunk egy szimmetrikus 750x750x2100 mm-es szabvány tűzgátló ajtó megoldást, ahol a fenti műszaki paramétereknek ugyan megfeleltünk, de a valóságban a szimmetrikus szárnyosztás miatt a kilinccsel rendelkező napi használatú szárny 750 mm szabad átjáróságot biztosít. Természetesen elég lehet egy kazánház esetében, de ahol rendszeres személyforgalom is van, már nem ideális egy apró nyíláson átpréselnünk magunkat. Ilyen esetekben érdemesebb olyan márkát választanunk, ahol lehetséges a kisméretű tűzgátló ajtók esetében a szárnyosztások variálása. A Projektajtó Kft. kínálatában a szabvány Split tűzgátló ajtók tökéletes megoldást jelenthetnek. Mind az 1400x2100 mind az 1500x2100 mm méretű ajtóink megvásárolhatóak aszimmetrikus 1000mm-es nyilószánnyal, így biztosítva az optimális átjáráshoz szükséges szabadnyílást.


DIN méret

A márka kiválasztásakor is érdemes figyelembe vennünk az eltérő szabványokat. Az olyan termékek esetében, mint a Domoferm vagy a Hörmann tűzgátló ajtó, kizárólag Német szabványban tudunk vásárolni, azaz 2000 mm vagy 2125 mm magassági méretekkel kell számolnunk. Azokban az esetekben ahol előbb kerül beszerzésre a tűzgátló ajtó, ott ez nem jelenthet gondot. Ellenben olyan helyzetben ahol utólagos a beszerzés –általában ez a jellemzőbb- ott érdemes azzal számolni, hogy a projektek többségében Magyar szabvány nyílásméreteket alakítanak ki. Ebben az esetben a DIN méretezésű ajtók elhelyezése nem megoldható. Itt lépnek a képbe az olyan termékek, melyek magyar szabvány méretek, mint például a Dierre termékpalettája.

A szabvány méretek előnyei

Miért fontos a szabványokhoz való ragaszkodás abban az esetben ha az megoldható?

Elsődlegesen az ár. Minden projekt jellemzője, hogy döntő szerepe van a kivitelező vállalkozó pályázatában az ott szereplő bekerülési áraknak. A szabvány méretű, általában raktárról elérhető ajtók minden esetben gazdaságosabb áron kaphatóak, mint az egyedi méretű tűzgátló ajtók. Új kialakításoknál ez nem jelenthet problémát, de még felújítások alkalmával is jobban járhatunk a falazat átalakításával, mint a nyílászáró hozzá gyártásával.

A másodlagos, de szintén nem elhanyagolható szembont az idő. Minden olyan termék, amely eltér az általános szabvány megoldásoktól, azt egyedileg kell legyártani. A gyártási határidővel pedig ne legyenek kétségeink, nem 3-4 hét, még abban az esetben sem, ha ezt fogja nekünk bárki állítani.

Nyílván mérlegelnünk kell, hogy mely szempontok alapján választunk, de ha a műszaki szempontok megengedik, az egyedi tűzgátló ajtó megoldások helyett, minden esetben érdemesebb szabványokban gondolkodnunk.

Amennyiben kérdése van a szabványokkal kapcsolatban vagy valamely terméket szeretné élőben megtekinteni, mérni, úgy nem kell mást tennie, mint felvenni velünk a kapcsolatot vagy ellátogatni telephelyünkre.

Összes hír